Történetünk

Üdvözlünk iskolánk honlapján, amely nevében a vajdasági Zenta vármegye emlékét őrzi....

1945. Ágyúdörgést, utcai harcokat, szenvedést hozott. Ekkor halt meg kis háza küszöbén Szabó János bácsi, a ciszterci gimnázium vincellérje.
1948-ban a rendet feloszlatták, az iskolát és kertjét államosították. Egy két évig "Csáki-szalmája" volt a kert és az épület. Aztán valaki észrevette, hogy a csendes Zentai úton igen-igen kínálja magát a nagy épület, a gyönyörű kert. Itt kell lennie a Ráchegy iskolájának.
1955. július 1-jére régi szépségében állt az épület. Két tantermet sikerült kialakítani. Megkezdődött a tanítás két műszakban. A táblán ez állt: "Zentai Úti Állami Általános Iskola 1956-57".
Megszületett a döntés az iskola bővítéséről. Szülők, nagyszülők jöttek és dolgoztak társadalmi munkában, és rengeteget segített a Köfém is. Jankovics Ferenc a Köfém akkori igazgatója, Remsei István (1921-2005) általános igazgatóhelyettese, Király József szb-titkár szervezték a kőmûves brigádok munkáját. Itt dolgozott kőművesként a volt gazdaságvezetőnk édesapja Lits József is. Vezetékes víz nélkül, kutak vizére hagyatkozva keverték a habarcsot, rakták a falakat.
1957-58. Már négy tanterem van. Az iskola padlózata bitumenes, télen szenes kályhákban fűt az áldott emlékű Remsei néni. A tisztelet és a hála nevében megörökítjük azoknak a pedagógusoknak a nevét, akik az "õsi magot" alkották: Szabó Jenő igazgató. Sellyei Kornélia igazgatóhelyettes - Nagyné Kursinszki Gyöngyvér jelenlegi igazgatóhelyettesünk nagynénje. Barasits Béla, Barasits Béláné, Kárász Mihályné, Kléber Gézáné, Perényi Istvánné, Pintér Zsigmond, Salgó Andrásné, Szabó Jenőné, Szabó Lászlóné, dr. Szilágyi Lászlóné, Szőts Edéné Olga néni, Takács Lászlóné Margit néni...
A negyedik tanév hozza meg a vezetékes vizet és a kisfaludi gyerekeket. Nyolc osztály, két napközis csoport tanul délelőtt-délután a Zentaiban.
1961-ben már az emeleten is tanulhatnak a diákok. S még mindig folytatódik az építkezés. Politechnika termet építenek, 1965-ben már itt "bütykölnek" a zentais fiúk Varga Lajos tanár úr vezetésével. A nagy mű a "száguldó lavór" becenevet kapta.

Iskolánk története visszanyúlik a XVIII. századba. Valamikor hajdanán az arborétumba illő parkban korinthusi oszlopokkal díszített ház állt. A bejáratnál szigorú rendben őrködött a négy oszlopfő. Székesfehérvár ráchegyi kertje a cisztercita rend tulajdonába volt. Ezt a tanító rendet még III. Béla királyunk telepítette Magyarországra. A ciszterciek tartották fenn a város egyetlen humán műveltségű fiúgimnáziumát.
E gimnáziumban tanított 1781-ben Virág Benedek és Ányos Pál. Itt tanult a kisdiák Vörösmarty Mihály is.
A ráchegyi szőlős kertben tanította diákjait botanikára a nagy tudású Námessy Medárd tanár úr.

1965. Szücs Györgyné igazgatónő vezeti az iskolát.
1967-68. Sportpályát alakítanak ki a hajdani gyümölcsösben.
1974. Már olajkályhával fűtenek. Eltűnnek a jó öreg szenes kályhák, és lezárul egy korszak.
A régi épület már képtelen több gyereket befogadni. Új iskola épül. Az oszlopfős timpanonos szép épületet leradírozzák. A régi, szép fákat kegyetlen gépek tépik ki az ősi humuszból. Mindenütt daruk, téglarakások, meszesgödrök.
1979. Tizenkét tantermes új iskolánk van, tanteremmel, könyvtárral, fizika előadóval, ebédlővel. Most már egy műszakban, csak délelőtt tanulnak a diákok.
1981-82. A tantermek sorába lép a kerti pavilon.
1982-83. Az új igazgató Fodor Istvánné.
1991-tõl Balsay Miklósné igazgatónő irányítja a Zentai életét.
1997-99-ig a hajdani zentais diáklány Stampel Péterné Szalai Erzsébet volt a Zentai Úti Általános Iskola igazgatója, akinek emlékét megőrizzük.
2000. I.-2000. VIII.-ig ismét Balsay Miklósné vette át az igazgatói posztot.
2000-től Hekeliné Halmos Marianna vette át és kormányozta a Zentai életét.
2016-tól igazgatónőnk Kukucska Márta.

Az iskolaparkban, mely természetvédelmi terület,
ha elolvad a hó, minden évben, újra és újra kidugják fejecskéjüket az apró zöld galléros, sárga és kék virágok, a téltemető és a fürtös gyöngyike.
Vigyázzunk rájuk nagyon!
Ezek a kis növények jelképek.
Az új nemzedékeket összekötik a régi zentaisokkal,
és a Zentai minden év szeptemberében
a régi szeretettel fogadja diákjait!
A feladat örök:
tanítani és nevelni.

Az iskola krónikáját megörökítette:

Dr. Kulcsár Jánosné, Gitta néni
Takács Lászlóné, Margit néni

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el